Úvodní strana |  Registrace |  Přihlášení |  Zobrazit košík


Home » Mrazuvzdorné palmy » Trachycarpus takil -19stC

Trachycarpus takil

Mrazuodolnost -19°C
výška v dospělosti 15 m.

Trachycarus takil, nazývaný taktéž jako palma z Kumaonu je jedním z nejodolnějších druhů palem pocházející z chladného vlhkého lesa v podhůří Himalájí v severní Indii. Roste v nadmořské výšce až 2400m. Vzhledem je podobný T. fortunei, kmen a listy jsou však mohutnější a zbarvení spodní strany dospělých listů má stříbřitý nádech. Je velmi odolný vůči vlhkosti během přezimování. T. takil byl objeven v roce 1990. Jeho semena jsou vzácná a dostupná  omezeném množství teprve od roku 2004. Bylo potvrzeno, že palmy starší 6 let, původně omylem uváděné na trh jako T. takil jsou Trachycarpus Naini Tal.


  Trachycarpus takil "Bageshwar"
Nabízíme semenáče vypěstované ze semen sebraných na nově objevené horské lokalitě poblíž města Bageshwar v severní Indii ve výšce až 2500 m.n.m. Mrazuodolnost těchto rostlin jsme ověřili během uplynulých tuhých zim, kdy přečkaly téměř bez poškození mrazy -26°C.

Trachycarpus takil "Kalamuni"
V roce 2010 popsal holandský botanik Alexander Nijman další vysokohorskou lokalitu s výskytem palmy druhu T. takil. Tyto palmy byly pojmenovány podle horského sedla Kalamuni ležícího ve výšce 2700 m.n.m., poblíž kterého se vyskytují a z jejichž semen byly rostliny, které nabízíme, vypěstovány. Sedlo Kalamuni se nachází na severu Indie, poblíž hranice s Nepálem, u města Munsyari. Vzhledem k vyšší nadmořské výšce výskytu než je tu T. takil poblíž města Bageshwar, bude mrazuodolnost těchto palem minimálně shodná, ne-li lepší. Odkaz na foto: zde

T. takil "Kalamuni" a T. takil "Bageshwar" jsou podle ohlasů našich zákazníků nejlépe adaptovanými druhy palem pro pěstování na našem území. Mají nejen vysokou mrazuodolnost, ale i velkou toleranci vůči vlhkosti.