Úvodní strana |  Registrace |  Přihlášení |  Zobrazit košík


Kritéria pro výběr rostlin.

Hlavními kritériemi, kterými se řídíme i my, při nákupu a prodeji rostlin, zvláště pak palem a stromových juk, určených pro venkovní výsadbu jsou:

1. Výška a mohutnost kmene.
2. Původ rostlin a jejich adaptovanost na podmínky mírného pásma.
3. Kondice rostlin.

1. Výška a mohutnost kmene.
Hlavním kritériem pro výběr palem a juk z hlediska výška - cena, není celková výška rostlin, ale výška a mohutnost jejich kmene. U rychlených rostlin nebo palem pěstovaných hustě ve školkách v oblastech bez teplot pod bodem mrazu, dochází ke ztenčení kmene a prodloužení řapíků listů. Po výsadbě a zakořenění se zvláště u palem začnou s nově narůstajícími listy řapíky zkracovat a tak například po dvou letech od výsadby dosáhne palma o udávané prodejní výšce 250 cm, s kmenem 90 cm výšky sotva 230 cm. Celková délka listu samostatně vysazeného, dospělého T.fortunei se pohybuje okolo 140 cm. Rostliny s mohutnějším kmenem jsou pak více odolné vůči promrznutí.

Kvalitní palma = silný kmen, krátké řapíky, co největší počet pevných tmavě zelených listů .

2. Původ rostlin, adaptovanost
Ptejte se na původ rostlin. Rostliny vypěstované v jižních státech, kde povětrnostní podmínky zdaleka nepřipomínají českou zimu mají snížený práh rezistence. Stres, který během zimního období prožijí znamená často ztrátu listů, nebo úplný úhyn rostliny aniž by teploty klesly pod mrazuodolný limit rostliny.

3. Kondice rostlin.
Rostliny s řídce rostenými, povadlými listy nebo se 4 až 5 pouze symbolickými listy jsou známkou buď choroby nebo nedostatečného zakořenění (suché nebo zažlutlé listy většinou prodejce ostříhá). Zvláště u rostlin, importovaných do Evropy z jižní Číny. Tyto rostliny musí být do Evropy importovány bez půdy v kořenovém balu, kořeny jsou silně zakráceny a jejich zakořenění je problematické, jejich odolnost je snížená. Tyto rostliny lze rozpoznat podle neúměrně malých kontejnerů, do kterých jsou rostliny po transportu vysazeny. Po výsadbě do volné půdy trvá zhruba 2-3 roky než se palmy prokoření a začnou jim růst listy.

Pokud si nejste jisti jaká rostlina Vám bude zaslána, požádejte dodavatele o její foto.